Fransa’dan Google’a 500 milyon euro ceza

FRANSA REKABET AJANSI BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

Fransa Rekabet Kurulu’ndan yapılan resmi açıklamada, cezanın nedeninin 2020 yılında varılan Google News sekmesindeki reklam rekabet kuralına uyulmaması olduğu belirtildi. Fransız Rekabet Ajansı Başkanı Isabelle de Silva, yaptığı açıklamada, “Kurumun verdiği 500 milyon euroluk ceza kararı, gözlemlenen ihlallerin ciddiyetini hesaba katıyor” ifadelerini kullandı.

Ceza kararı sonrası konuşan Google Sözcüsü, olay karşısında kurumun hayal kırıklığına uğradığını söyledi. 2020 yılından varılan anlaşma şartlarına uygun davrandıklarını ve herhangi bir ihlalde bulunmadıklarını söyleyen sözcü, Fransız Haber Ajansı ile de resmi bir telif anlaşmasına varmak üzere olduklarını belirtti. Rekor ceza, ABD’li teknoloji devine verilen gözdağı olarak yorumlandı.

Başkan de Silva, Google’ın telif anlaşmasını küçümser nitelikte davrandığını söyledi. Verilen ceza kararının ardından Google’a, önümüzdeki iki ay içinde Fransız yayıncılarla yeni teklifler üzerine uzlaşmak için görüşmeler gerçekleştirmesi şartı getirildi. Herhangi bir uzlaşma sağlanamaması halinde firmaya, günlük 900 bin euroya kadar ceza uygulanabileceği belirtildi.

About admin

Check Also

‘Gizemli hepatit’ yayılıyor! Peki Türkiye’de hiç vaka var mı?

TRT Haber’in haberine göre; Dünyada 200’den fazla çocukta görüldü, 4’ünün ölümüne yol açtı. 16 ülkede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.