Evde saç boyarken alerjen etkilere dikkat


Saç Tasarımcısı Samet Zili, saç boyama işlemleri sırasında yaşanabilecek alerji gibi durumlara dikkat çekerek uyarılarda bulundu.


Evde saç boyarken alerjen etkilere dikkat

Saçlarında beyaz görmek çoğu kadının istemediği bir durumdur. Saçınızla ilgili radikal renk değişimleri yaptığınızda, olası yıpranmaların ve alerjik reaksiyonların önüne geçebilmek için kuaföre gidebilirsiniz. Özellikle renk açmak için kullanılan kimyasalların yanlış dozlarda kullanılması sonucu ciddi sağlık problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Londra’da yaşayan Saç Tasarımcısı Samet Zili, evde uygulanan boya işlemleri hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Evde saç boyarken alerjen etkilere dikkat #1

“ALERJİK DURUMLARIN GÖRÜLME İHTİMALİNİ ARTIRIYOR”

Saç Tasarımcısı Samet Zili, kullanılan saç boyaları ve boyama işlemiyle ilgili detayları ise şöyle aktardı: “Saç boyamada kullanılan boyaların içerisindeki maddeler, ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kullanılan saç boyalarının Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ve kaliteli ürünler olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle, çok erken yaşlarda başlayan veya bir ayda birkaç defa yapılan saç boyama işlemleri, deri dâhil bütün vücutta alerjik durumların görülme ihtimalini artırıyor. Kalitesiz ürün satın alınarak evde yapılan saç boyama işlemlerinde de bu gibi sağlık sorunları ile karşılaşılması ihtimali yüksektir. Saç rengini sarıya boyatmak isteyen kadınlar açıcı uyguluyor ama bu durum deriye zarar verebiliyor. Ayrıca saçın canlılığı, parlaklığı azalıyor ve saçta ve ciltte yıpranma süreci başlıyor.”

Samet Zili ayrıca, “Saç boyalarında alerjiye sebep olabilen etken madde PDP (Parafenilendiamin), aynı zamanda geçici yapılan dövmelerde de mevcuttur. Bazı hassas cilde sahip olan kişilerde PDP maddesi, cilt ile ikinci kez temas ettiğinde alerji de başlamış olur. O bölgede kızarıklık, sulanma ve kaşıntı görülebilir. Daha sonra bu bölgelerin enfeksiyon kapma riski de çok yüksektir. Bu yüzden kadınlar profesyonel kuaförler ile çalışmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Evde saç boyarken alerjen etkilere dikkat #2

SAÇ BOYASI ÇEŞİTLERİNİN HEPSİ ALERJİ YAPAR MI?

Saç boyalarındaki fiyat farklılığının, saç boyası seçimindeki karar sürecini etkilediğini belirten Zili, “Bu durum, kişiden kişiye değişiyor. Ancak cilt sağlığı ve alerji açısından en riskli olan iki çeşit boya vardır. Bunlar organik ve kalıcı saç boyalarıdır. Organik boyalar genellikle hamilelik dönemlerinde kadınların en çok tercih ettiği boya çeşitlerindendir. Bu boyalar, toz veya sıvı halde kullanılabiliyor. Saçta kalma süresi daha uzun olduğu için yan etkileri ve alerjiye maruz kalma ihtimali de daha yüksektir. Kadınların öncelikli olarak kendi doğal saç renklerini kullanmalarını tavsiye ediyorum.” dedi.

About admin

Check Also

‘Gizemli hepatit’ yayılıyor! Peki Türkiye’de hiç vaka var mı?

TRT Haber’in haberine göre; Dünyada 200’den fazla çocukta görüldü, 4’ünün ölümüne yol açtı. 16 ülkede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.