Çin’in gezgin fil sürüsü evine geri dönüyor

Çin'in gezgin fil sürüsü evine geri dönüyor

Çin’in ünlü gezgin fil sürüsü, uluslararası manşetlere taşınan 17 aylık destansı bir yolculuğun ardından nihayet eve geri dönüyor. İnsan faaliyetlerinin doğal yaşam alanlarına verdiği zarar nedeniyle, yeni bir yuva bulmak için 500 kilometrekare yol alan filler, amaçlarına ulaşamadı. Çin’de yaklaşık 9 milyon liralık bir zarara neden olan filler, Yunnan’daki nehirde yer alan bir köprüye yönlendirildi.

Associated Press haber ajansının  bildirdiğine göre, çeşitli büyüklük ve yaşlardaki 14 Asya fili dün gece Yunnan’daki Yuanjiang nehri boyunca yönlendirildi ve Xishuangbanna Dai Özerk Bölgesi’ndeki doğa rezervine geri dönmeleri için yeni bir yol yapıldı.
Sürünün hala rezervden yaklaşık 200 kilometre uzaklıktaki Yuanjiang İlçesinde olduğu belirtildi.
Bununla birlikte, fillerin dönüşüyle ülkede birçok hasara neden olan 500 kilometrelik macera sona erecek.Devlet yayın kuruluşu CGTN’nin tahminlerine göre, fillerin gezisi 6,8 milyon yuan’dan (yaklaşık 9 milyon Türk lirası) fazla hasara neden oldu.
Haziran ayında drone görüntüleri, sürünün Xiyang ilçesindeki bir köyün dışındaki bir ormanda uyuduğunu gösterdi. Tekrar hareket etmeye başladıklarında, 410’dan fazla acil durum personeli, 374 araç ve 14 dron, iki tondan fazla fil yemi  konuşlandırıldı.Filler ayrıca sekiz kişilik bir ekip tarafından 24 saat izlenerek yerleşim alanlarından uzak tutuldu.
Diğer taraftan, vahşi yaşam uzmanları, sürünün neden taşınmaya karar verdiğini tam olarak belirleyemedi. Ancak Pekin Pedagoji Üniversitesi’nde memelilerin korunması konusunda profesör olan Zhang Li, “Büyük ölçekli insan faaliyetlerinin fil habitatlarındaki durumu kötüleştirdiğini” söyledi.
Bu, durum ise insanlar ve filler arasındaki geleneksel tampon bölgelerin yavaş yavaş ortadan kalktığı ve fillerin insanlarla karşılaşma şansının doğal olarak büyük ölçüde arttığı anlamına geliyor.
Öte yandan, fillerin davranışları herkes tarafından hoş karşılanmadı; bazı hayvanlar fillerin tüm mısır tarlalarını ve kamyon dolusu ananasları yediğinden şikayet etti. Eshan ilçesindeki bir araba satıcısı ise, Haziran ayında ziyarete gelen altı filin dükkanında iki ton su içtiğini bildirdi.
Ayrıca, Yunnanlı yetkililer, yerel halkı yağışlı mevsimde zehirli mantar yetiştirmemeleri konusunda uyardı. Uyarıdan kısa süre sonra, “Filler zehirli mantarları yer mi” konusu Çinli sosyal medya platformu Weibo’da trend oldu  ve 120 milyondan fazla görüntülendi.
Filler ayrıca devlet propagandası olarak kullanıldı ve Global Times tarafından yayınlanan “Çin’in dolaşan fillere gösterdiği özen, Batı’nın çarpıtamayacağı sevimli ulusal imajı yansıtıyor” başlıklı bir başyazıda başrol oynadı.

About admin

Check Also

‘Gizemli hepatit’ yayılıyor! Peki Türkiye’de hiç vaka var mı?

TRT Haber’in haberine göre; Dünyada 200’den fazla çocukta görüldü, 4’ünün ölümüne yol açtı. 16 ülkede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.