ABD’de Covid-19 nedeniyle hastaneye yatışlar son 6 ayın en yüksek seviyesinde


ABD’de yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle günlük hastaneye yatan hasta sayısı son 6 ayın en yüksek rakamlarına ulaştı.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ağustos verilerine göre, ABD’de Covid-19 teşhisiyle hastanede tedavi altına alınanların sayısı günlük 9 binin üzerine çıktı.

Temmuzda hızla yükselmeye başlayan Covid-19 kaynaklı hastaneye yatış sayısı, CDC’nin en son güncellendiği 8 Ağustos’ta 9 bin 304 olarak kayıtlara geçti.

Hastanelere başvuran Covid-19’lu hasta sayısı, en son şubatın ilk haftasında 9 binli rakamlara ulaştıktan sonra azalan bir ivmeyle 20 Haziran’da 1575’e kadar düşmüştü.

EN YÜKSEK RAKAMLAR TEKSAS’TA

ABD genelinde Covid-19 sebebiyle hastanede tedavi altına alınan hasta sayısında en yüksek rakamların ise Teksas eyaletine ait olduğu bildirildi.

Teksas Sağlık Hizmetleri Departmanı, eyalet hastanelerinde Covid-19 tedavisi gören 10 binin üzerinde hasta olduğu bilgisini paylaşırken, bu rakamın en son 4 Şubat’ta 10 bin 259’a ulaştığı vurgulandı.

Eyalet yetkilileri, yeni eğitim dönemi başlangıcından itibaren öğrencilerin kapalı mekanlarda ve otobüslerde maske takmalarının zorunlu olacağını duyurdu.

“SADECE 8 YOĞUN BAKIM YATAĞI MEVCUT”

Arkansas Valisi Asa Hutchinson, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Hastaneye yatışlarda günlük en büyük artışı gördük. Şu anda eyalette sadece 8 yoğun bakım yatağı mevcut” dedi.

ABD’de Federal verilere göre, Covid-19 vakalarının günlük ortalaması da geçen hafta yüzde 25’lik bir artışla 110 binin üzerine çıkmıştı.

Ülkede geçen hafta 770 binden fazla vaka bildirimi yapılırken, bunun son aylardaki en yüksek haftalık rakam olduğu belirtilmişti.

About admin

Check Also

‘Gizemli hepatit’ yayılıyor! Peki Türkiye’de hiç vaka var mı?

TRT Haber’in haberine göre; Dünyada 200’den fazla çocukta görüldü, 4’ünün ölümüne yol açtı. 16 ülkede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.