SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapıyor

son dakika” data-mce-href=”https://www.ntv.com.tr/son-dakika”>Son dakika haberi! 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı, bugün  artan pandemi vakalarıyla, yüz yüze eğitim gündemiyle toplandı.

Toplantı 5 saat 20 dakika sürdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklama yapıyor. Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:

ORMAN YANGINLARI

Ülkemizde 2021 yılında 54 farklı ilde çıkan yangınlar yaklaşık 150 bin hektar alanı etkilemiştir. Yangınlara karşı devletimiz ilk andan itibaren tüm imkanlarıyla mücadele vermiştir. Sadece 28 Temmuz’dan sonra başlayan yangınlarda 72 bin dekar ekili dikili alan zarar görmüştür.

Evleri tamamen kullanılamaz hale gelen vatandaşlarımıza en geç bir yıl içinde yeni konutları teslim edilecek. Yanan ormanlarımız anayasamızın 169. maddesine uygun şekilde tekrar canlandırılacak. Tarım ve turizm dahil kesinlikle başka bir amaç için kullanılmayacaktır.

KARADENİZ’DEKİ SEL FELAKETİ

Doğu Karadeniz’de Rize ve Artvin’de, Batı Karadeniz’de ise Bartın, Sinop ve Kastamonu’da sel felaketleri yaşanmıştır.  Sel felaketinin ardından üm kurumlarımız harekete geçmiştir. Bir yandan arama tarama, bir yandan enkaz kaldırma, diğer yandan hasar tespit çalışmaları sürmektedir.

Sel felaketinden sonra yeniden yapılacak evlerin projeleri hazırdır, yakında inşasına başlıyoruz.

En büyük üzüntümüz can kaybımızın çok olması. Şu ana kadar 78 vatandaşımız hayatını kaybetti. Kayıp olduğu bilinen vatandaşların arayışı devam etmektedir.

Yağışların Karadeniz’in farklı bölgelerinde devam edeceği görülüyor. Buradan vatandaşlarımızı dikkatli olmaya, kurumlarımızı tedbirlerini artırmaya davet ediyoruz.

Afetler konusundaki ihtisas kurumumuz AFAD’ı daha da güçlendireceğiz.

Meclisin açılmasıyla birlikte Avrupa’dakine benzer bir sosyal medya düzenlemesini gündeme getirerek bu alanda süratla harekete geçeceğiz.

Son dakika gelişmesinin ayrıntıları birazdan ntv.com.tr’de…

About admin

Check Also

‘Gizemli hepatit’ yayılıyor! Peki Türkiye’de hiç vaka var mı?

TRT Haber’in haberine göre; Dünyada 200’den fazla çocukta görüldü, 4’ünün ölümüne yol açtı. 16 ülkede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.