Taliban’dan direnişin son kalesi Pencşir’e çağrı

Taliban'dan direnişin son kalesi Pencşir'e çağrı

Afganistan’da Taliban ülkenin neredeyse hepsini kontrolü altına almış durumda. Ancak kontrol altına alamadığı bir yer var, orası da Pencşir. Pencşir’de Kuzey İttifakı adı altında direniş hazırlıkları sürerken, Rusya’nın Kabil Büyükelçisi’nden bir açıklama geldi. Taliban’ın Rusya aracılığıyla Pencşir’e “siyasi anlaşma” mesajı gönderdiğini söyledi.

Rusya‘nın Kabil Büyükelçisi Dimitri Zirnov, Taliban’ın siyasi kanadından üst düzey bir ismin Rusya’nın Kabil Büyükelçiliği’nden, Pencşir’deki savaşçılara, Taliban’ın siyasi bir uzlaşmaya varmak istediği mesajını itelmesini istedi.

Rus büyükelçi, Taliban’ın bölgede kan dökülmesini istemediğini söyledi. Taliban’ın bölgedeki durumu yatıştırmak adına siyasi bir anlaşmaya varmayı ümit ettiğini söyledi.

TALİBAN’A TESLİM OLMAYACAKLARINI AÇIKLAMIŞLARDI

Afganistan’ın Sovyet işgaline karşı direnen Pencşirli ünlü Afgan komutan Ahmed Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesud, Pencşir’de oluşturulan direniş grubunun başında bulunduğunu açıklayıp, halka “Taliban’a karşı savaşma” çağrısı yapmış, Taliban’a teslim olmayacaklarını açıklamıştı.

KABİL’DE ASKERLER KALABALIĞI DURDURMAK İÇİN ATEŞ AÇTI

About admin

Check Also

‘Gizemli hepatit’ yayılıyor! Peki Türkiye’de hiç vaka var mı?

TRT Haber’in haberine göre; Dünyada 200’den fazla çocukta görüldü, 4’ünün ölümüne yol açtı. 16 ülkede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.