Türkiye ekonomisi 2. çeyrekte yüzde 21,7 büyüdü

TİCARET BAKANI MUŞ’TAN BÜYÜME DEĞERLENDİRMESİ

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ikinci çeyrekte elde edilen yüzde 21,7’lik büyüme rakamını değerlendirirken, büyümenin yarısının mal ve hizmet ihracatı kaynaklı gerçekleştiğini bildirdi.

Muş, Twitter hesabından, TÜİK tarafından açıklanan ikinci çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Türkiye’nin ihracatla büyümeye devam ettiğine işaret eden Muş, ikinci çeyrekte yüzde 21,7 ile rekor büyüme kaydedildiğini aktardı.

Bakan Muş, mal ve hizmet ihracatının büyümeye katkısının 10,8 puan olduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu değer 1998’den bu yana kaydedilen en yüksek katkıdır. Büyümenin yarısı mal ve hizmet ihracatı kaynaklı gerçekleşmiştir. Net mal ve hizmet ihracatının büyümeye katkısı ise 6,9 puan olarak gerçekleşti. İhracatta ilave destekler, uzak ülke stratejisi ve e-ihracat gibi alanlarda atacağımız adımlarla bu katkıyı daha da artıracağız. Yatırım, üretim ve ihracat temelinde büyümeye devam edeceğiz.”

HAZİNE VE MALİYE BAKANI ELVAN’DAN BÜYÜME AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: İkinci çeyrek büyümesinin %57’si yatırımlar ve net dış talepten geldi. Sürdürülebilir ve kapsayıcı bir büyüme için; düşük enflasyon, kur istikrarı ve öngörülebilirlik kritik öneme sahip. Gelir dağılımı adaletini daha da iyileştirecek bir büyümeyi sürekli kılmanın çabasındayız.

“ÇARKLAR HİÇ DURMADI”

A Haber canlı yayınında değerlendirmelerde bulunan A Para Yayın Koordinatörü Özlem Doğaner, “Oldukça iyi bir rakam dünya ortalamalarında da yüksek bir rakam. Sanayici gerçekten bu çeyrekte her ne kadar kapanma yaşasa da çarklar hiç durmadı döndü. Çok ciddi bir büyüme gerçekleşti sanayide. Üretmeye devam ettik bu çok önemli. İhracatta rekorlar kırılmaya başlandı.” ifadelerini kullandı.

PİYASA NASIL KARŞILADI?

Ekonomist Tonguç Erbaş: Sürpriz değil. Bütün anketlerde 20-25 arası konuşuluyordu. Detaylara baktığımda herhalde bunu 3. çeyrekte çok daha net görebileceğiz ama ihracat tarafımız hem hizmette hem ihracat tarafından çok güçlü seyretmiş 2. çeyrekte. Aynı zamanda kapamanın etkisi hizmet sektöründe etkili olabilir ama hizmet tarafının imalat tarafının yani sanayi tarafının da neredeyse lokomotifi olmuş büyümenin 2. Çeyrek tarafında. Piyasa için beklenti doğrultusunda piyasa tarafında ben azından bir tarafın yani ekonominin büyüme bacağının şu an için çok olumlu seyrettiğini en azından buradan piyasanın herhangi bir gol yemeyeceği gözüküyor. Ben tahmin ediyorum yüzde 9’a varan bir büyüme piyasa bekleyecektir. Piyasa açısından beklendiği gibi pozitif.

KEREM ALKİN 2. ÇEYREK BÜYÜME RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ: TÜRKİYE’DEN GÜÇLÜ PERFORMANS

Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yakaladığı yüzde 7’lik büyümenin ardından, ikinci çeyrekte de yüzde 21.7’lik bir büyüme kaydetti. Sabah Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Kerem Alkin yaptığı değerlendirmede, dünyanın diğer ülkelerine kıyasla Türkiye’nin güçlü performansına değindi. Kerem Alkin, söz konusu rakamın bir cumhuriyet tarihi rekoru olarak kayıtlara geçeceğini belirtti. Alkin, sanayi alanındaki istihdama da dikkat çekerek, “Haziran ayı itibarıyla, imalat sanayinin istihdam etmiş olduğu işgücü 6 milyonun üzerine çıkarak, yeni bir sanayi istihdam rekoruna işaret etti” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ikinci çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı. Türkiye, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 21.7 oranında büyüdü. Sabah Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Kerem Alkin yaptığı değerlendirmede, “Tarım sektörü, kuraklık ve birçok sıkıntıya rağmen geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2.3, sanayi sektörü katma değer artışı olarak yüzde 40.5, hizmetler sektörü ise 45.8 artış gösterdi. Sadece finans ve sigorta faaliyetlerinde gerileme söz konusu.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin covid-19 salgını süresince aldığı önlem ve ekonomideki etkin yönetimine dikkat çeken Kerem Alkin, hane halkı tüketim harcamalarının yüzde 22.9 artmasının önemini vurguladı. Kerem Alkin, dünyanın birçok önde gelen ekonomisinde büyüme rakamlarının yüzde 8-10 civarlarında olduğunu kaydederek, “Türkiye’nin yüzde 21.7 olan büyüme rakamı açık ve net olarak, bir matematiksel düzeltme ya da baz etkisinden çok daha güçlü bir toparlanmanın gerçekleştiğine işaret ediyor.” dedi.

Sabah Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Kerem Alkin

SANAYİDE GÜÇLÜ İSTİHDAM

Sanayi istihdamı verilerine vurgu yapan Kerem Alkin, “Türkiye’nin ve dünyanın zorlu günlerinde bazı önemli detaylar arada kaynayıp gidiyor. Bunlardan bir tanesi de; Türkiye’nin istihdamda da bazı sektörlerde yeni rekorlara imza atıyor olması. Sanayi ihracatı yeni bir Türkiye Cumhuriyeti rekoruna doğru emin adımlarla yürürken Haziran ayı itibarıyla, imalat sanayinin istihdam etmiş olduğu işgücü 6 milyonun üzerine çıkarak, 6 milyon 200 bin’ler civarında rakamlara ulaşarak yeni bir Cumhuriyet tarihi sanayi istihdam rekoruna işaret etti.” diye konuştu.

YENİ YATIRIMLAR GELECEK

Önümüzdeki dönemde de Türkiye’nin ihracatta başarısını sürdüreceğini kaydeden Alkin, “Kapasite artışı ve istihdam ihtiyacına bağlı olarak hiç şüphesiz yeni yatırım ve istihdam artışları da beraberinde gelecektir” dedi.

Alkin sözlerini şöyle sürdürdü:

EKONOMİDE ÇARKLAR OLAĞANÜSTÜ BİR HIZLA DÖNÜYOR

Gayri safi sabit sermaye oluşumu açısından bakıldığında örnek verirsek; İkinci çeyrekte; Mal ve hizmet ihracatının yüzde 59.9 ile tarihi bir rekor kırdığını mal ve hizmet ithalatının ise sadece yüzde 19.2 arttığını dolayısıyla da bu çerçevede de Türkiye’nin ikinci çeyrek büyüme performansında net ihracatın büyemeye katkısınında oldukça yüksek olduğunu görüyoruz. Özel sektör ve kamudaki yatırım hamlesininde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20.3’lük bir artışa karşılık geldiğini görmekteyiz. Türkiye ekonomisinde bütün bu veriler çarkların olağanüstü bir hızla döndüğünü gösteriyor.

ALTUN’DAN BÜYÜME MESAJI

İletişim Başkanı Fahrettin Altun Türkiye ekonomisindeki büyümeye dikkat çekti.

Altun yaptığı açıklamada, “Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgının getirdiği ekonomik dalgalanmalara rağmen, Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 21,7 ile tarihi bir büyüme gerçekleştirerek Cumhuriyet tarihinin en büyük çeyreklik büyüme oranına ulaşmıştır.” ifadelerine yer verdi.

TÜİK’in açıkladığı veriler, ülkemizin üretim ve ihracat temelli nitelikli bir büyüme içinde olduğunu göstermektedir. Hizmet, sanayi, bilgi ve iletişim, sosyal hizmet faaliyetleri, inşaat, tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörleri büyümeye en çok katkı sağlayan sektörlerdir. 2020’nin ikinci çeyreğine göre bu yıl; – mal ve hizmet ihracatı yüzde 59,9 – iş gücü ödemeleri yüzde 36,1 arttı – ihracatımız ise yüzde 69,7 artarak 55 milyar dolara ulaştı. Tüm bu veriler, iş gücü ödemelerindeki artışın istihdamın artmasına katkı sağladığı, bunun yanında üretimin ve ihracatın arttığını göstermektedir.

Bu noktada, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği ve vizyonu doğrultusunda Hazine ve Maliye Bakanlığımız başta olmak üzere ekonomi yönetimimizin başarılı politikalarıyla Türkiye, giderek büyümeye ve güçlenmeye devam edecektir.

About admin

Check Also

‘Gizemli hepatit’ yayılıyor! Peki Türkiye’de hiç vaka var mı?

TRT Haber’in haberine göre; Dünyada 200’den fazla çocukta görüldü, 4’ünün ölümüne yol açtı. 16 ülkede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.