Hindistan yeniden aşı ihracatına başlıyor

Hindistan’ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı ihracatına ekim ayında devam edeceği bildirildi.

Hindistan Sağlık Bakanı Mansukh Mandaviya, ülkedeki Covid-19 vakalarının artması üzerine nisan ayında durdurulan aşı ihracatıyla ilgili açıklama yaptı.

Mandaviya, üretim fazlası Covid-19 aşılarının ihracatına ve bağışına gelecek ay kaldıkları yerden devam edeceklerini söyledi.

ÖNCELİK VATANDAŞLARIN

Söz konusu aşıların, Hindistan’ın dünyaya verdiği Covid-19’a karşı ortak mücadele sözünün yerine getirilmesi için kullanılacağını belirten Mandaviya, Hindistanlıların aşılanmasının hükümetin önceliği olmayı sürdüreceğini kaydetti.

Mandaviya, Hindistan’ın aşı üretiminin nisan ayından bu yana neredeyse iki katına çıktığını ve ekim ayında 300 milyon doza çıkmasının beklendiğini dile getirdi.

DOZ MİKTARI BELLİ DEĞİL

Covid-19 Aşılarına Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamındaki sorumluluklarını yerine getireceklerine dikkati çeken Mandaviya, ihraç edilecek aşı dozu miktarı hakkında bilgi vermedi.

Hindistan, ocak ayında başlayan aşı ihracatı kapsamında yaklaşık 100 ülkeye 66 milyon doz aşı satmış veya bağışlamıştı.

MAYISTA ZİRVE YAPTI

Ülkede, nisan ayı başında 80 binlerde olan günlük vaka sayısı, ay sonunda 400 bini aşmıştı. Mayıs ayının ilk haftasında ise günlük vakalar, 410 bini aşarak zirve noktasına ulaşmıştı.

Hindistan Serum Enstitüsü, artan vakalar nedeniyle nisan ayında Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) ihtiyaç durumdaki düşük ve orta gelirli ülkelere aşı ulaştırmayı amaçlayan Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programına (COVAX) ve İngiltere ile Kanada gibi ülkelere taahhüt ettiği aşıların ihracını ertelemişti.

Nüfusu 1,4 milyara yaklaşan Hindistan’da uygulanan toplam aşı miktarı 800 milyon dozu geçti.

About admin

Check Also

‘Gizemli hepatit’ yayılıyor! Peki Türkiye’de hiç vaka var mı?

TRT Haber’in haberine göre; Dünyada 200’den fazla çocukta görüldü, 4’ünün ölümüne yol açtı. 16 ülkede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.