Kongo’daki cinsel istismar iddiası nihayete erdi! DSÖ’den itiraf geldi

Ghebreyesus, “Muhtemelen (bu ziyaretler esnasında) sorular sormalıydım. Şimdi bir sonraki adım için sorular sormak zorundayız.” demekle yetindi.

Bağımsız soruşturma komisyonu, KDC’deki soruşturma kapsamında 75’i cinsel istismar mağduru olduğu iddia edilen kadınlar dahil 210 kişiyle bire bir görüştü.

Komisyon, cinsel istismar ve sömürünün faili olduğu iddia edilen 83 kişinin 21’inin DSÖ tarafından istihdam edildiğini ve tespit edilen 9 tecavüz vakasının hem ulusal hem de uluslararası personel tarafından işlendiğini tespit etti.

53 ÜLKE İDDİALARA İLİŞKİN SORUŞTURMA ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Aralarında ABD, Avrupa Birliği, İngiltere ve Japonya’nın da bulunduğu 53 ülke, 28 Mayıs’ta yaptıkları ortak açıklamada KDC’deki cinsel istismar iddialarının soruşturulması çağrısında bulunmuştu.

KDC’deki 2018-2020’de görülen Ebola salgınında 2 bin 299 kişinin hayatını kaybetmişti. DSÖ, Salgının, 25 Haziran 2020’de sona erdiğini duyurmuştu.

Son yıllarda Afrika’da yardım faaliyetlerinde bulunan BM kuruluşları ve Batı ülkelerinden uluslararası kuruluşların isimleri sık sık cinsel istismar iddialarıyla gündeme geliyor.

About admin

Check Also

‘Gizemli hepatit’ yayılıyor! Peki Türkiye’de hiç vaka var mı?

TRT Haber’in haberine göre; Dünyada 200’den fazla çocukta görüldü, 4’ünün ölümüne yol açtı. 16 ülkede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.