Rusya, Trump’ı etkilemek için çekici bir tercüman mı kullandı?

2019 yılında Japonya’da düzenlenen G-20 zirvesi sırasında gerçekleşen dönemin ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesi ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı.

Beyaz Saray eski basın sekreteri Stephanie Grisham tarafından yazılan “Sorularınızı Şimdi Alacağım” adlı yeni kitabında, ABD’nin Rusya danışmanı Fiona Hill’in görüşmeye Rusya tarafında katılan tercümanın başkan Trump’ın dikkatini dağıtmak için getirildiğini söylediğini yazdı.

Grisham kitabında, “Toplantı başlarken Fiona Hill eğildi ve bana Putin’in uzun saçlı, güzel bir yüzü ve harika tavırları olan çok çekici bir esmer kadın olan çevirmenini fark edip etmediğimi sordu” ifadelerine yer verirken “Bana kadının Putin tarafından özellikle başkanımızın dikkatini dağıtmak için seçildiğinden şüphelendiğini söylemeye devam etti” dedi.

‘PUTİN TERCÜMAN SEÇİMİ SÜRECİNE DAHİL DEĞİL’

Putin’in sözcüsü Dmitry Peskov ise, Grisham’ın iddiasını reddederken ve çevirmenin bir tür casusluk yapmaya değer gizli silah olmadığını söyledi.

Peskov, “Cumhurbaşkanlığı idaresinin talebi üzerine Dışişleri Bakanlığı tarafından tercüman temin edilmektedir. Putin’in kendisi ise bu sürece dahil değil” dedi.


Putin’in 36 yaşındaki Daria Boyarskaya ile üç yıl önce de 2016’da dönemin Devlet Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmede de çalıştığı belirtilirken Ekim 2018’de de Moskova’da o dönemki Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton arasında bir toplantı sırasında Putin ile birlikte görüldüğü aktarıldı.

Petersburg Konferans Mütercim Tercümanlık Okulu’ndan mezun olan Boyarskaya, güzel fiziğiyle dikkat çekiyor.

36 yaşındaki tercüman Daria Boyarskaya, amatör bir salsa ve bachata dansçısı.

About admin

Check Also

‘Gizemli hepatit’ yayılıyor! Peki Türkiye’de hiç vaka var mı?

TRT Haber’in haberine göre; Dünyada 200’den fazla çocukta görüldü, 4’ünün ölümüne yol açtı. 16 ülkede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.