Umman’ı Şahin Kasırgası vurdu: Uçuşlar ertelendi

Umman'ı Şahin Kasırgası vurdu: Uçuşlar ertelendi

Arap yarımadasının güneydoğusundaki Umman, Şahin Kasırgası’nın etkisi altında bulunuyor. Şiddetli rüzgar ve aşırı yağış toprak kaymalarına ve su baskınlarına neden oldu. Uçuşlarda da aksamalar yaşanıyor. Yetkililer kıyı bölgelerinde yaşayanlara evlerini terk etmeleri çağrısı yaptı.

Umman’da “Şahin Kasırgası” nedeniyle Maskat Havalimanına gidiş ve dönüş uçuşlarının ertelendiği duyuruldu.
Umman Sivil Havacılık Otoritesinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Şahin” adı verilen kasırga nedeniyle Maskat Havalimanına gidiş ve dönüş uçuşlarının ertelendiği kaydedildi.
Açıklamada, uçuşların yeniden başlayacağı tarihe ilişkin hava durumuna göre “pazar akşamı ya da ikinci bir açıklamaya kadar” şeklinde bilgilendirme yapıldı.
Kasırga merkezinin başkent Maskat’a yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta olduğu ve merkezde rüzgarın hızının saatte 139 kilometreye kadar ulaştığı belirtilen açıklamada, başkent ve Batıne vilayetinde sağanak yağışların devam ettiği bilgisi verildi.
Açıklamada, Maskat’ta kasırganın etkisi geçene kadar acil durumlar dışında ana yollar hariç cadde ve sokakların trafiğe kapatıldığı, bölgede su seviyelerinin yükseleceği tahmin edilerek, Nahda Hastanesinin tahliye edildiği, Karam bölgesindeki ticari bölgenin kapatıldığı kaydedildi.
Açıklamada ayrıca Matrah vilayetinde etkili olan yağışlar nedeniyle sel sularının basması sonucu evlerinde mahsur kalan 10 kişinin sivil savunma ekipleri tarafından kurtarıldığı bilgisi verildi.
Sivil Havacılık Otoritesi dün Umman Denizi’ne bakan kıyılara doğru hareketini sürdüren Şahin Kasırgası nedeniyle iki vilayette 2 gün tatil ilan edildiğini açıklamıştı.
Umman Haber Ajansı da kasırga nedeniyle Zafar ve el-Vusta vilayetlerindeki kamu ve özel sektör çalışanları için tatil ilan edildiğini duyurmuştu.
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Umman kıyılarına yaklaşan kasırganın olası etkilerine karşı ön önlemler yayınlarken, Suudi Arabistan da kasırgadan “dolaylı olarak” etkilenebileceğini açıklamıştı.

About admin

Check Also

‘Gizemli hepatit’ yayılıyor! Peki Türkiye’de hiç vaka var mı?

TRT Haber’in haberine göre; Dünyada 200’den fazla çocukta görüldü, 4’ünün ölümüne yol açtı. 16 ülkede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.