Rusya Devlet Başkanı Putin: Rusya’ya yönelik yaptırımlar gayrimeşrudur – Son Dakika Dünya Haberleri

Rusya Devlet Başkanı Bladimir Putin, halka açık basın toplantısında şunları söyledi:

“Dost olmayan ülkelere sesleniyorum, enerji sorumluluklarımıza bağlıyız. Batı kendi hataları için Rusya’yı suçlamaya çalışıyor. Batı kendi halklarını kandırıyor. Rusya’ya yönelik yaptırımlar gayrımeşrudur. İlişkilerimizi kesmeye niyetimiz yok.”

Bununla birlikte Putin, Batılı ülkelerin Rusya için sorun çıkarırlarsa, dünya pazarları için kaçınılmaz sonuçları olacağını söyledi. Putin ayrıca, “Batı’nın yaptırımları sıkıntılara yol açacak ama bağımsızlığımızı ve egemenliğimizi güçlendirmiş olacağız” dedi. 

ABD ve İngiltere Rus petrolüne yönelik ambargo uygulamaya başladı. 
ABD ve İngiltere Rus petrolüne yönelik ambargo uygulamaya başladı. 

ABD’NİN RUSYA’YA ENERJİ YAPTIRIMLARI

ABD Başkanı Joe Biden, önceki gün  Moskova’ya kapsamlı enerji yaptırımları getirildiğini açıkladı.

Biden, Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada, Ukrayna savaşından dolayı Rusya’ya uygulanan yaptırımlar konusunda değerlendirmelerde bulundu.

ABD’nin Rusya ekonomisinin atardamarlarından birini hedef aldığını belirten Biden, “Rus petrolü, gazı ve enerjisinin ithalatını yasaklıyoruz. Rus petrolü artık ABD limanlarında kabul edilmeyecek” dedi.

Biden, bu adıma ABD Kongresi ve halkından çok büyük destek olduğuna işaret ederek, “Biz bu adımı atarken Avrupalı ortaklarımızın ve müttefiklerimizin bizimle aynı pozisyonda olmamasını anlıyoruz. ABD, Avrupa’nın tamamından daha çok petrolü kendi ülkesinde üretiyor” diye konuştu.

About admin

Check Also

‘Gizemli hepatit’ yayılıyor! Peki Türkiye’de hiç vaka var mı?

TRT Haber’in haberine göre; Dünyada 200’den fazla çocukta görüldü, 4’ünün ölümüne yol açtı. 16 ülkede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.